Rita Engedalen på vei inn til årets Spellemannutdeling på Folketeateret i Oslo i kveld. FOTO: IRENE MJØSENG
Kjøp bildeIngen lokale vant Spellemann
Tre kongsbergartister er spellemannsnominert i hver sine klasser. Rita Engedalen og Susanna Wallumrød var begge spente da de gikk inn til årets Spellemannutdeling. Wallumrød vant ikke i sin kategori. Det gjorde favoritten Stein Thorleif Bjella fra Hallingdal. Rita Engedalen vant heller ikke.
Susanna Wallumrød var spent før utdelingen begynte i kveld. FOTO: IRENE MJØSENG
Kjøp bildeDavid Wallumrød har spilt på fire av årets nominerte utgivelser, blant dem Jarle Bernhofts plate. Bernhoft har blitt kåret til årets Spellemann og årets beste mannlige artist.
- De som jeg har spilt sammen med er så flinke at jeg er bare happy for å bidra. De fortjener alle å vinne, så det blir spennende å følge utdelingen, sa han før utdelingen startet.
Pianisten Håkon Austbø er nominert for platen «Wanted» i klassen for samtidsmusikk. Austbø er en norsk klassisk pianist. Han har vunnet flere internasjonale priser, og har vunnet Spellemannsprisen tre ganger tidligere. Han vant ikke denne gangen. Prisen gikk til Håkon Thelin.
I bluesklassen er Rita Engedalen nominert for platen «Chapels And Bars». I 2006 fikk hun sin første Spellemann for hennes andre album «Heaven ain’t Ready for Me Yet». Hun vant heller ingen pris i år.
- Det er så høyt nivå i år at det er en ære bare å være nominert. Derfor kommer vi ikke hit for å vinne i kveld, men for å feire at plata vår har blitt lagt merke til og fått gode kritikker, sa Engendalen på vei inn i salen.
Susanna Wallumrød nominert i viseklassen for sin Gunvor Hofmo-tolkning «Jeg vil hjem til menneskene».
Her konkurrerte hun mot en annen artist fra Buskerud, Svein Thorleif Bjella, som fikk prisen.
- Bjella er utrolig flink, så jeg ikke har spesielt store forventninger om å vinne. Men dette er uansett en festaften for norsk musikk, og det synes jeg vi har fortjent alle sammen, sa hun til Laagendalsposten før utdelingen begynte.