LaagendalspostenKultur
TILBAKE: TrondheimSolistene imponerte under festspillene i 2008, og i år er de tilbake med full styrke.
Kjøp bilde
TrondheimSolistene, som får en bred plass under Gloger- festspillene er i støtet som aldri før, og satte sitt utvilsomme preg på TV-julens musikkbilde. I tillegg til den klassiske julekonserten spilte de også på den TV-sendte førjulskonserten med Sissel Kyrkjebø og Odd Nordstoga, som ble en seersuksess.
TrondheimSolistene som så dagens lys for over 20 år siden, fremstår i dag som et profesjonelt og internasjonalt anerkjent kammerorkester. Dette skyldes i første rekke at de i tillegg til å holde et høyt musikalsk nivå også er nyskapende og fleksible med en stor bredde i programmet. Konsertene deres kjennetegnes av spontanitet, ungdommelig entusiasme og et intenst uttrykk.
Orkesteret har turnert over store deler av Europa, Asia, USA og Brasil, og har etablert seg som et spennende innslag på den internasjonale kammermusikk-scenen.
Orkesteret samarbeider med en rekke av våre fremste solister som for eksempel Truls Mørk>, Marianne Thorsen>, Leif Ove Andsnes>, Tine Thing Helseth>, Håvard Gimse> og Ole Edvard Antonsen.
Men aller mest kjent er deres mangeårige samarbeid med den tyske stjernefiolinisten Anne-Sophie Mutter.
Dette har blant annet resultert i flere støre turneer og ikke minst plateinnspillinger.
Et høydepunkt i så måte var innspillingen av Vivaldis «Årstider», som solgte i 265.000 eksemplarer over hele verden.
Totalt har TrondheimSolistene 20 plateinnspillinger bak seg. Flere av dem er prisbelønte. Det gjelder for eksempel «Mozart Violin Concertos» med Marianne Thorsen, som fikk Spellemannsprisen for beste klassiske CD i 2006.
Deres siste innspilling «Divertimenti» har også blitt omfavnet av kritikerne, og den ble nominert til både til Grammypris og Spellemannspris i fjor.
TrondheimSolistene får du høre på svært mange arenaer under festspillene.
Vi nevner i fleng: «På vei hjem»-konserten i kirken fredag kl. 18.00, Nattkonserten i kirken fredag kl. 21.30, Ole Bull-konserten i kirken lørdag kl. 18.00, festpillgudstjenesten i kirken søndag kl. 11.00.
Et kvartett med musikere fra orkesteret deltar også på Kristine Hjulstads «Magiske teater» på Låven lørdag og søndag.
Publisert onsdag 27. januar 2010 kl. 00:00.
Sist oppdatert onsdag 27. januar 2010 kl. 08:42.
Fra bluespris til Christians Kjeller
Lørdag kan du oppleve årets bluesprisvinner på hjemmebane.
| Uke | Ma | Ti | On | To | Fr | Lø | Sø |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
| 36 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 37 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 38 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 39 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
| 40 |
| Thursday | 02.09 | Kongsbergkunstner Kristian Evju stiller ut |
| Thursday | 02.09 | Har du rusproblemer? |
| 03.09 - 03.09 | Fotballkamp i Hvittingfoss | |
| Friday | 03.09 | Kongsbergkunstner Kristian Evju stiller ut |
| Saturday | 04.09 | Kongsbergkunstner Kristian Evju stiller ut |
| Sunday | 05.09 | Kongsbergkunstner Kristian Evju stiller ut |
| Wednesday | 08.09 | Kongsbergkunstner Kristian Evju stiller ut |
| Thursday | 09.09 | Kongsbergkunstner Kristian Evju stiller ut |
| Thursday | 09.09 | Har du rusproblemer? |
| Friday | 10.09 | Kongsbergkunstner Kristian Evju stiller ut |