på trygg grunn: Mottaksleder Steinar Flom er i sin fulle rett til å nekte asylsøkerne fryser. foto: ståle weseth

Kjøp bilde

– Gjør ikke noe galt

Ingenting tyder på at Steinar Flom ved asylmottaket i Kongsberg gjør noe galt når han nekter asylsøkere en fryser.

Annonse

Regiondirektør Siv Kjelstrup i UDI. (UDI)

Kjøp bilde

FAKSIMILE 1: Laagendalsposten 21. januar 2011.

Kjøp bilde
Annonse

Utlendingsdirektoratet (UDI) har i prinsippet svært få spesifikke og konkrete krav til hvordan asylsøkerne skal ha det mens de er i et statlig mottak. Det er flere rundskriv fra UDI sentralt som setter rammene for hvor skapet skal stå. Disse rundskrivene er så runde i kantene at det skal mye til for å gjøre feil.

Tidligere denne uka sa Flom til Laagendalsposten at asylsøkerne ikke fikk noen fryser, og at de heller kunne grave ned maten i snøen.

Boforhold

I rundskriv RS 2008–031 er kravene til boforhold beskrevet slik fra UDI:

- En seng å sove i, tilgang til låsbare bad og toalett, samt til fellesarealer for sosialt samvær tilpasset kjønn og alder.
- Tilfredsstillende hygieniske boforhold og ha gratis tilgang til vaskemaskin og tørk av klær.
- Mulighet til å lage egen mat eller ha tilbud om næringsrik, variert og tilstrekkelig bespisning

Dette betyr at mottaket ikke har noe spesifikt krav om å for eksempel skaffe fryser til sine asylsøkere.

Medietilgang

Når det gjelder kravet om tilgang til internett og norske fjernsynskanaler er også disse kravene rundt formulert.

– Reglene beskriver at mottakene skal legge til rette for tilgang til dette. Kravene er de samme for både sentrale og desentraliserte mottak. Det ligger i sakens natur at det er mye enklere å tilrettelegge for slike tilbud på et stort sentralisert mottak enn et mottak som har asylsøkere bosatt på en rekke adresser, sier regiondirektør Siv H.F. Kjelstrup i UDI i til Laagendalsposten.

Ved mottaket i Kongsberg stenger dørene daglig klokken 16, og tilgang til medier som norsk TV og internett forsvinner.

Ikke mulig

Ved et mottak med samlede boenheter er det tilgang til fellesrom dag og kveld. Ved desentralisert mottak vil det nødvendigvis være større utfordringer ved å gi tilbud om internett-tilgang i alle boenheter som hus og leiligheter.
– Vi har likevel gitt en anmerkning om at dette tilbudet i Kongsberg og andre desentraliserte mottak bør bli bedre, men vi har ikke gitt noe pålegg, forteller direktør Kjelstrup og varsler at Kongsberg er ett av mottakene som vil være av de første som får tilsyn utover våren.
UDI-direktøren forteller at de har gode erfaringer med mottaksdriften på Kongsberg og et godt samarbeid med kommunen. Hun påpeker også at desentraliserte mottak har andre utfordringer enn de sentrale, men også en rekke klare fordeler.

Kontroll

For det er over ett år siden UDI hadde tilsyn i Kongsberg.

– Det tar vi som et godt tegn og som en tillitserklæring. Forholdene hos oss er gode og vi som driver desentraliserte mottak har langt mindre konflikter og problemer enn dem som har svært mange samlet på en stor boenhet, sier Steinar Flom.

Han har 180 mottaksplasser totalt. Disse er fordelt på 29 boenheter i kongsbergregionen.

 

Kommenter saken

comments powered by Disqus

Siste nytt

Bli tilhenger av Laagendalsposten på Facebook: