Anne-Grete Strøm-Erichsen sammen med den nye styrelederen, Per Anders Oksum. FOTO: LARS BRYNE
Kjøp bilde– Kongsberg og Drammen kan slås sammen
Helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen sier at sammenslåing av Kongsberg og Drammen sykehus er ett av tre aktuelle alternativer.
Ministeren hadde i dag pressekonferanse hvor hun presenterte ny styreleder i Helse Sør-Øst, Per Anders Oksum.
På spørsmål om Helse Sør-Øst nå offisielt har fått et konkret oppdrag om å utrede nytt sykehus for Drammensregionen, svarte hun bekreftende.
– Vi har en mulighetsstudie som sier at det er mulig å utvikle Drammen sykehus der det er i dag. Dette er ikke kostnadsutredet. I prosessen som kommer skal dette gjøres. I tillegg skal det utredes to nye alternative tomter, bekreftet ministeren.
– Er sammenslåing av Drammen og Kongsberg sykehus ett av alternativene?
– Ja. Det er en mulighet, sa Strøm-Erichsen.
– Det er ikke aktuelt å slå sammen Drammen og Sykehuset i Asker og Bærum, sa ministeren.
I den grad sykehus skal slå sammen som følge av utredningene som nå kommer, er Kongsberg det eneste sykehuset som kan bli lagt ned. Tanken for dette alternativet er å samle alle spesialisthelsetjenester i Buskerud på ett sted mellom Drammen og Kongsberg. Dette gjør alternativet Øvre Eiker mer aktuelt enn tidligere.
– Hva er tidsperspektivet for dette?
– Så snart som mulig, sier hun.