FÅR KRAV: NLB og Jan Gaute Bjerke er blant dem som skal sørge for mer utsetting av ørret. Her ved Halnefjorden.

Kjøp bilde

Må sette ut mer ørret

De som produserer kraft, får krav om mer utsetting av fisk.

Annonse
Annonse

Konsesjonshaverne får brev fra Fylkesmannen i Buskerud der det stilles krav om å øke årlig utsetting i Halnefjorden fra 9.000 til 12.000 ørret.
Bakgrunnen er en nylig gjennomført undersøkelse som viser at det er mindre fisk i fjorden enn for 20 år siden.
I en femårsperiode skal utsettingen øke for å sikre en ørretbestand som blant annet er truet av reguleringen i kraftmagasiner og av den vesle ørekyta, en fisk som har det samme matfatet som ørreten og som det er blitt langt flere av i de senere år.
I 2014 skal nye undersøkelser vise om økt utsetting av ørret har ønsket effekt.
Pålegget gjelder bare Halnefjorden.
I fiskevannene Store Krækkja, Vesle Krækkja, Heinungen, Øvre og Nedre Hein skal det ikke settes ut ørret. I disse vannene påvirker ikke reguleringen naturlig rekruttering av ørret.
Brevet med krav om å sette ut mer fisk, er sendt til Halne Sameige, Ole Fønstelien i Uvdal, Anders Vaksdal i Vøringsfoss, Numedals-Laugens Brugseierforening (NLB) på Rødberg og til Statkraft.

 

Kommenter saken

comments powered by Disqus

Siste nytt

Bli tilhenger av Laagendalsposten på Facebook: