LaagendalspostenNyheter
PRØVDE SEG: Gro Sel Tveito og Høyre tok kontakt med sentrumspartiene valgnatta. FOTO: TONHILD SOLBERG
Kjøp bilde
Allerede valgnatta startet de første, uformelle forsøkene på å få i gang formelle forhandlinger. Sent mandag kveld gjorde sentrale tillitsvalgte i Høyre i Kongsberg forsøk på å etablere en forhandlingskanal med sentrumspartiene Sp, KrF og Venstre, etter at valgresultatet viste at Ap trolig må ha støtte fra ikke-sosialistiske partier for å beholde makten i Kongsberg.
Etter det Laagendalsposten får opplyst, avviste sentrumspartiene i går kveld å gå inn i forhandlinger med Høyre. De tre sentrumspartiene ønsker ikke å gå inn i forhandlinger hverken med Høyre eller gjeldende samarbeidspartner Ap før de har hatt et eget koordinerende møte. Dette finner sted umiddelbart i forlengelsen av valgnemndas møte klokken 14 i Kongsberg i dag.
Mens Ap gjorde et historisk godt valg i Kongsberg, gikk Aps samarbeidspartner SV kraftig tilbake. Ap-ordfører Vidar Lande må derfor søke støtte hos minst ett av sentrumspartiene.
Sp-topp og varaordfører Anne Berger ville sent i går kveld ikke svare på om sentrumspartiene kommer til å opptre samlet eller om det er aktuelt å forhandle hvert parti særskilt.
Det er det vi har møte om i dag, sier Berger.
Er det ikke naturlig at dere velger å forhandle med den eksisterende samarbeidspartneren først, det vil si Ap?
Vi har ikke lovet oss til noe som helst, påpeker Berger.
Etter det Laagendalsposten erfarer, opptrer foreløpig Høyre alene i det politiske landskapet. For å lykkes med å velte Ap fra makten i Kongsberg, er partiet imidlertid avhengig av å vinne ikke bare sentrum, men også Frp.
Les mer i dagens papirutgave av Laagendalsposten
Publisert tirsdag 11. september 2007 kl. 00:00.
Sist oppdatert tirsdag 11. september 2007 kl. 10:12.
Washington (NTB-Reuters): Palestineres president Mahmoud Abbas og Israels statsminister Benjamin Netanyahu skal møtes til nye fredssamtaler om to uker.
Brussel (NTB-AFP-TT): EU-parlamentet og medlemslandene i EU er blitt enig om å opprette felles finanstilsyn.
Kinshasa/Oslo (NTB-Ole-Tommy Pedersen): Myndighetene i Kongo åpner for utlevering av Joshua French og Tjostolv Moland, men setter som betingelse at de to dødsdømte nordmennene blir enige med sjåførens pårørende om en erstatning.
Oslo (NTB-Trine Andersen): Lørdag braker det løs med finale i Melodi Grand Prix Junior i Oslo Spektrum. Ti finalesanger har sluppet gjennom nåløyet.
New Orleans (NTB-Reuters-AFP): Det finnes ingen tegn på at det lekker olje fra riggen som eksploderte i Mexicogolfen torsdag.