MØT OPP: I morgen klokka 16 bør du møte opp på Kirketorget.
Kjøp bildeMøt opp her i ettermiddag!
Tirsdag ettermiddag starter turen fra Kongsberg til Rjukanfossen og Gaustatoppen med 18 spreke ungdom i spissen.
Turen arrangeres i forbindelse med 200-års jubileet til turismen i Norge.
Avreise skjer på Kirketorget i Kongsberg med brask og bram.
Blant annet skal ordfører Vidar Lande se deltakerne vel av sted, Øyvind Kulberg og Øystein Dale kommer og i tillegg skal berggesellene fra Byorkesteret spille.
Sven Dahlgren, regiongeolog i Buskerud, Telemark og Vestfold, oppfordrer alle til å komme til Kirketorget tirsdag klokka 16 for å ta del i arrangementet.
Ekspedisjonen skal gå i Jens Esmarks fotspor. Han gikk fra Kongsberg til Rjukanfossen og Gaustatoppen i 1810, med det formål å måle hvor høye disse var.
Rjukanfossen ble målt til 171 meter og ble derfor i mange år omtalt som verdens høyeste foss. Dette var selvsagt feil, men fossen ble likevel en stor attraksjon og regnes i dag som startskuddet for det som skulle utvikle seg til to viktige reisemål for den moderne turismen i Norge.
Det er 18 ungdom fra DNT Ung som skal gå turen.