Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ + Innhold A-Å

Politiløse helger helt normalt

HVERDAGEN: Roger Fjellin, tillitsvalgt i Politiets Fellesforbund i Søndre Buskerud, sier at politiet

HVERDAGEN: Roger Fjellin, tillitsvalgt i Politiets Fellesforbund i Søndre Buskerud, sier at politiet ikke kan rekke over alt til enhver tid . FOTO: LARS BRYNE
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

REKKER IKKE ALT: Politiet har ikke kapasitet til å følge opp alle tips de får. Ofte er det ikke poli

REKKER IKKE ALT: Politiet har ikke kapasitet til å følge opp alle tips de får. Ofte er det ikke politi i distriktet i det hele tatt.
Bestill bildet Kjøp bilde

Det er langt flere politiløse helger i Kongsberg enn det folk vet om. Det er faktisk ganske vanlig.

Det sier Roger Fjellin, tillitsvalgt for de 370 medlemmene i Politiets Fellesforbund som er ansatt i Søndre Buskerud politidistrikt.

I helgen mottok operasjonssentralen i Drammen en melding om en mulig fyllekjører i Kongsberg, men hadde ingen patrulje i vårt område og kunne derfor ikke rykke ut for å stoppe vedkommende for en alkotest.

Magne Lie, som var operasjonsleder i helgen, uttalte til Laagendalsposten at det heldigvis gikk bra denne gangen.

Flere slipper unna

Det samme sier tillitsvalgt Roger Fjellin.

Han forteller at det er flere fyllekjørere som antakelig slipper unna i Kongsberg, fordi det til tider ikke er patruljer i vårt område og at de må prioritere andre ting. Dette gjelder spesielt på dagtid i helgene, noe også Laagendalsposten har fokusert på tidligere.

– Det er jo som på landsbygda dette. Det er ikke ofte vi har mulighet til å rykke ut til Numedal når vi får melding om fyllekjørere der heller. Men akkurat promillekjøring får vi så mange meldinger om at det er nesten ikke mulig å rekke over alle uansett, sier Fjellin.

Han poengterer at dette er politihverdagen og han føler ikke at dette er veldig dramatisk sett med øyene til en politiansatt.

– Men hva om det plutselig en dag skjer en alvorlig ulykke hvor en bilfører med promille er involvert og dette skjer to timer etter at politiet fikk melding om mistanke til fyllekjøring, Fjellin?

– Det ville vært forferdelig, men slik er politihverdagen. Vi kan ikke rekke over alle meldingene vi får inn. Det har også skjedd at jeg ikke rekker fram etter en melding om mulig promillekjøring selv fra Kongsberg. Jeg kan skjønne at folk flest synes dette er alvorlig, men vi kan ikke være overalt til enhver tid, sier Fjellin.

Prioriterer sikkerhet

Politiet opererer med det de kaller en risikobemanning, hvor det er avtalefestet hvor mange politifolk de må ha på vakt til enhver tid. Tanken er at operasjonsleder skal sende ut folk til de stedene i politidistriktet der vedkommende mener at det er størst behov til enhver tid. Fjellin vil ikke gå i detalj på hva denne bemanningen innebærer, men gir uttrykk for at det er på dagtid i helgene det ikke alltid er bemannet i Kongsberg og Numedal.

Fjellin har et klart inntrykk av at politiet er i stand til å rekke over saker som går på vold og der folk blir direkte truet.

– Jeg kjenner ikke til tilfeller der vi ikke har hatt kapasitet til å rykke ut på slike oppdrag. Men vi har ikke muligheter til å sjekke ut alt som går på mulig fyllekjøring, naboklager eller trafikkulykker med kun materielle skader. Og det har nok hendt at folk får beskjed om å vente med å anmelde innbrudd til mandagen, sier Fjellin.

Publisert tirsdag 10. mars 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert tirsdag 10. mars 2009 kl. 12:25.

Annonse

Kommentarer



» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Inn-/utland

Abbas og Netanyahu skal møtes annenhver uke

Washington (NTB-Reuters): Palestineres president Mahmoud Abbas og Israels statsminister Benjamin Netanyahu skal møtes til nye fredssamtaler om to uker.

Enighet om finanstilsyn i EU

Brussel (NTB-AFP-TT): EU-parlamentet og medlemslandene i EU er blitt enig om å opprette felles finanstilsyn.

Åpner for utlevering av Moland og French

Kinshasa/Oslo (NTB-Ole-Tommy Pedersen): Myndighetene i Kongo åpner for utlevering av Joshua French og Tjostolv Moland, men setter som betingelse at de to dødsdømte nordmennene blir enige med sjåførens pårørende om en erstatning.

Klart for juniorenes Melodi Grand Prix-finale

Oslo (NTB-Trine Andersen): Lørdag braker det løs med finale i Melodi Grand Prix Junior i Oslo Spektrum. Ti finalesanger har sluppet gjennom nåløyet.

Ingen lekkasje etter smell på rigg i Mexicogolfen

New Orleans (NTB-Reuters-AFP): Det finnes ingen tegn på at det lekker olje fra riggen som eksploderte i Mexicogolfen torsdag.

Søk i skattelistene
for 2008

Annonse

;