IVRIGE: Ståle Kildahl (t.v.) er interessert i astromoni, og har bygget sitt eget observatorium på Vegglifjellet. Herfra fant han sammen med Mikkel Steine (fra høyre), Arne Danielsen, Geir Hagabråten og Øyvind Tangen en suåpernova natt til lørdag. ALLE FOTO: CATO MARTINSEN
Kjøp bildeStjernetreff fant supernova
Ståle Kildahl mener at det bare var flaks at han og kameratene oppdaget stjerneeksplosjonen fra Vegglifjell.
For halvannet år siden bygde Ståle Kildahl sitt eget observatorium ved siden av hytta på Vegglifjell. 390 millioner lysår unna fant mannen som bor i Hokksund en stjerne som eksploderte i galaksen NGC 3746. Altså for 390 millioner år siden. Denne stjernen utstråler like mye energi som de 300 millioner andre stjernene i den samme galaksen. Blant astronomiinteresserte amatører betraktes funnet som svært spesielt.
Dette er et lykketreff. Jeg føler det nesten litt ufortjent, siden jeg ikke har holdt på lenger. Jeg er fortsatt bare i en innkjøringsfase med observatoriumet, mens mange andre har jobbet i flere år uten å finne noe. Funnet forteller i hvert fall noe om kapasiteten på utstyret, sier Ståle Kildahl.
Noen av de astronomiinteresserte vennene som tilbrakte helgen på Kildahls hytte, karakteriserer funnet som større enn å få «hole in one» første gang man er på golfbanen, for å illustrere sjeldenheten.
Ekstrem eksplosjon
Det er andre gang at noen i Norge har oppdaget en supernova, og Kildahl og vennene som hovedsakelig kommer fra Osloområdet, har grunn til å anta at de var de første som så denne supernovaen.
Rundt 250 oppdages i løpet av et år, men ikke mange oppdages av amatører.
Hvis dette er en spesiell type supernova, kan den brukes til å måle avstanden til galaksen, som igjen brukes til å måle størrelsen på universet. Alle grunnstoffer vi har rundt oss som er tyngre enn jern, er laget i slike eksplosjoner. Vi snakker om en ekstrem eksplosjon, sier Mikkel Steine, en av Kildahls venner.
Da gjengen på Vegglifjell hadde tatt bildene natt til lørdag, sa de bare på fleip at det kunne være en supernova etter å ha sett bildene på storskjerm. Da de begynte å sjekke litt nærmere, skjønte de at det kunne ligge noe mer bak.
Vi skulle egentlig bare ta bilder av supernovaer funnet av andre, men det viste seg at vi tok en selv også, smiler Geir Hagabråten.
Gjengen på sju hadde opprinnelig samlet seg i Numedal i helgen for å ha en workshop og finne ut av ting sammen.
Kontaktet Trondal
Da de oppdaget det de trodde kunne være en supernova, gikk de inn på Internett for å sjekke om stjernen fantes på andre bilder. På det tidspunktet trodde de at det kunne være en asteroide eller andre himmelobjekter. Lørdag kveld tok gjengen et nytt bilde, og fikk bekreftet det de så vidt torde å håpe på.
Dermed ringte de Odd Trondal, som er ekspert på slike stjerneeksplosjoner i Norge. Trondal fant den første supernovaen sett fra Norge 4. april i 1999. Han bekreftet funnet sett fra Vegglifjell, og Kildahl og de andre sendte dermed en rapport til Dan Green ved Harvard universitet. Der vil de ta nye bilder for å typebestemme supernovaen.
Det er knyttet prestisje til et slikt funn, og i løpet av gårsdagen var gjengen spente på om noen hadde sett supernovaen før dem fra et annet sted i verden. I løpet av noen dager vil de få vite om observatoriet på Vegglifjell var det første.