Stø kurs for festival-Norge
I en tid da vi får stadig nye kulturelle uttrykk inn i stua vår spiller festivalene en stadig viktigere rolle som kulturell arena, sa kulturminister Anniken Huitfeldt da hun besøkte Kongsberg i dag.
Kulturministeren innledet med å si hvor artig det var å se så mange festivalmennesker på et sted.
Hun poengterte at det var vikitg å sitte et lite stykke unna festivalfolket (i motsetning til sin forgjenger). Samtidig sa hun at hun gjerne vil lære mer av dem.
Plass til alle
Hun tok også opp spørsmålet som ble stilt da hun ble kulturminister i Norge, om det er for mange festivaler her til lands. Dette sa hun seg helt uenig i.
- Det er plass til alle festivalene vi har. Festivalene kommer i kontakt med publikum på en helt annen måte enn annet kulturliv. Dessuten er de fleksible og vet hvordan de må endre seg i tråd med utviklingen. Det er festivalenes største fortrinn.
Økt støtte
Mange festivaler har et smalere kulturutrykk, men likevel er de tilgjengelige for folk flest, sa kulturministeren.
- Det er ikke gjennom at det er enklere å forstå, men man har sunket terskelen for å delta. Festivalene bidrar med å gjøre folk nyskjerrige, mener hun.
Statsstøtten til festivalene har økt de siste årene.
- Vi har økt budsjettet med 50 prosent de siste årene og vi skal stå sammen om å prioritere kulturlivet, sa Huitfeldt.
Merverdi for samfunnet
- Antallet festivaler øker kraftig og det utfordrer myten i samfunnet vårt om at stadig flere av oss er inne, sa Huitfeldt fra talerstoler på møterommet på Grand i formiddag.
Festivalene har en viktig merverdi for samfunnet.
- Ta for eksempel Jazzfestivalen på Kongsberg. Jeg besøkte gruvene tidligere i dag, hvor jeg fikk fortalt hvor viktig jazzfestivalen er for gruvene og Norsk Bergverksmuseum, sa kulturministeren.