Ragnhild Røed var klar i sin kritikk av sykehusledelsen i saken om Føden på Kongsberg. Hun sier styret er informert for dårlig om alvorlighetsgraden av avvikene ved avdelingen.

Kjøp bilde

Styret ga skarp kritikk til ledelsen

Styret i Vestre Viken HF mener ledelsen har vært for dårlige til å informere.

Annonse
Annonse

Det ekstraordinære møtet mandag kveld ble i sin helhet viet problematikken med Føden på Kongsberg.
Saken om de mye omtalte avvikene ved avdelingen ble utsatt i styremøtet 28. januar og styret sendt e saken tilbake til ledelsen mandag kveld med klar melding om at informasjonen som forelå var ufullstendig og mangelfull.

Overfladisk

Med dette mente de at formen styret får presenter avviksrapporter er overfladisk.
Det var spesielt styremedlem Ragnhild Røed fra Drammen som la press på ledelsen.
– Jeg fikk frysninger da jeg leste rapporten om avvikene ved føden i Kongsberg, sa hun.
Hun henviste spesielt til avviket om at sykehuset tillater risikofødsler uten å ha tilgang på spesialkompetanse. Videre at det var usikkerhet om rutiner blant de ansatte.
Dette hadde hun ikke sett før nå. Avviket er beskrevet i september 2009.

Kjøpte tid

Røed ba også om en oppdatert status for avvikene og signaliserte frustrasjon over at administrerende direktør i Vestre Viken, Erik Omland, ikke kunne servere dette på møtebordet mandag.
Han kjøpte seg litt tid på møtet og fikk OK fra styret at det var greit at de får informasjonen onsdag.

 

Kommenter saken

comments powered by Disqus

Bli tilhenger av Laagendalsposten på Facebook: