Ikke no' problem: Thor Erik Lien sykler til jobben hele vinteren.

Kjøp bilde

Trosser kulda på sykkel

Når andre pakker seg inn for å holde ut i en stivfrossen bil, tar Thor Erik Lien like godt sykkelen til jobben.

Annonse
Annonse

Som fra en forfrossen bil, står frostrøyken ut av et skjerf og hjelmkledd hode til vintersyklisten Thor Erik Lien.

– Det er ikke noe spesielt, bare en kler seg godt mener hardhausen som ikke lar skarve 20 kuldegrader stoppe ham fra å sykle de få kilometerene fra hjemmet og til Teknologiparken hver dag.

Raskeste måte

– Det er mye raskere enn å gå. Et alternativ hadde vært å kjøpe en bil til, men det er jo dyrt og et stress med parkering langt fra jobben. En bruker jo minst ti minutter på å gå fra parkeringsplassen og til jobben inne på parken. Dessuten blir jo ikke bilen varm en gang før jeg er framme. Ergo er det også rimelig kaldt, sier han.

Ikke spesielt kledd

En skulle tro at Thor Erik var ekstra godt kledd med spesialklær for vintersykling, men nei da. Utenpå de vanlige arbeidsklærne han går i på jobben, som er dongeri (når det er så kaldt som nå, må han innrømme at han bruker superundertøy innerst) og en tynn fleecejakke utenpå T-skjorta, har Thor Erik bare en tykk og god dynejakke og en fôra overtrekksbukse.

– Jeg har skjerf foran ansiktet når det er så kaldt som nå, ellers har jeg ikke noe spesielt på meg, sier Thor Erik.

Lite problem med bilene

Ikke engang biltrafikken plager syklisten, der han smyger seg på Norges kanskje smaleste sykkelsti på Bergmannsveien med brøytekanten på den ene siden og veibanen på den andre.

– Det går stort sett greit, sier Thor Erik uanfektet.

– Det eneste er når de har salta nysnøen. Da blir en slags puddersnø brøyta inn på sykkelstien og den snøen er det litt vanskelig å sykle i. Men det er ikke jo ikke så mange dager det er slikt føre i løpet vinteren da, sier Thor Erik Lien.

 

Kommenter saken

comments powered by Disqus

Bli tilhenger av Laagendalsposten på Facebook: