OPPGITT: – Blir forslaget vedtatt er det bare å legge ned med en gang, forteller turistsjef Arvid Lyngås. FOTO: LARS ANDREAS ELLINGSGARD ØVERLI

Kjøp bilde

– Umulig å overleve

Kuttes tilskuddet fra kommunen med 400.000 kroner, betyr det kroken på døra for helårsåpent turistkontor i Kongsberg.

Annonse
Annonse

– Å drive et turistkontor ut ifra det budsjettforslaget vil være umulig. Da må vi endre tilbudet totalt og turistkontoret vil ikke lenger kunne ha en vertskapsfunksjon, sier turistsjef Arvid Lyngås oppgitt.

Alvorlige konsekvenser

Etter å ha hørt endringsforslaget har Lyngås ringt alle de politiske gruppelederne, samt ordfører Vidar Lande (Ap).
– Jeg har ringt rundt for å forklare hvilke konsekvenser et slikt kutt vil ha for vår virksomhet. Blir kuttet på 400.000 en realitet, har vi ikke mulighet til å overleve. Rett og slett.
I dag er turistkontoret åpent hele året rundt. Det vil ikke lenger være mulig hvis tilskuddet kuttes så kraftig.
– Hvis dette kuttet blir reelt, blir det ikke lett å forholde seg til. I Kongsberg er vi så heldige å ha to turistsesonger, og det er derfor viktig med helårsåpent tilbud. Turistkontoret er svært viktig for å kunne opprettholde en vertskapsfunksjon Uten turistkontoret blir det som å invitere gjester på middag en lørdag, uten å være hjemme selv. Det går ikke og vil få følger for reiselivsbedrifter.

Positive politikere

Basert på samtalene med gruppeledere og ordfører, tror ikke Lyngås kuttet blir en realitet på neste års budsjett.
– Dette er jo selvfølgelig en prioriteringssak for politikerne, men jeg håper virkelig vi klarer å finne en annen løsning på dette. Vi er avhengig av de pengene.

 

Kommenter saken

comments powered by Disqus

Bli tilhenger av Laagendalsposten på Facebook: