ENSTEMMIG: Leder i Venner av Kongsberg sykehus, Jan W. Hansvoll fikk med seg samtlige i styret på å bla opp de tusenlappene som trengtes for at helsepersonellet skulle få fungerende febertermometre. FOTO: Lars Bryne

Kjøp bilde

VaKs blar opp der Vestre Viken svikter

Venner av Kongsberg sykehus har gitt gaver for over 560.000 kroner i 2011. Mye gikk til medisinsk teknisk utstyr og forskning. Nå ser de seg nødt til å kjøpe febertermometre til pleierne.

Annonse

NØDVENDIG UTSTYR: Termometer. FOTO: Lars Bryne

Kjøp bilde
KLINIKKDIREKTØR:

KLINIKKDIREKTØR: Eva Håheim Pedersen ved Kongsberg sykehus. (Foto: Ståle Weseth)

Kjøp bilde
Annonse

Vestre Viken skal holde sykehusene sine i strekk, men medisinsk utstyr har blitt en salderingspost. Så ille er det at Venner vav Kongsberg sykehus så  seg nødt til å spytte inn et sekssiftret beløp på utstyrssiden i 2011.

Gavelista er lang. Se bare:
Ultralydapparat til DKS/kirurgisk poliklinikk 350.000 kroner.

Tre blodtrykksapparater til 4.500 kroner og ti pasientstoler til medisinsk avdeling 3, verdt 42.315 kroner.

Tre behandlingsstolertil palliativ enhet til en pris av 40.000 kroner.

En flytteanretning til bårerommet til 2.000 kroner.

Ti pasientstoler medisinsk avdeling, verdt 42.000 kroner.

I tillegg har de gitt penger til kontorstoler til de forskjellige avdelingene, kjøpt søplestativer og gitt penger til en lavvo til psykiatrisk enhet.

LES OGSÅ: Kalles inn på teppet av Helsetilsynet
 

Sum gaver i 2011: 576.815 kroner.

Totalt har VaKs bidratt med gaver til sykehuset for mellom åtte og ni millioner kroner.

Mer om venneforeningen og dens aktiviteter, finner du her.

Facebook-knapp kommer her

Medlemmene finansierer

Dette er hovedsakelig midler finansiert over medlemskontigenten som er på 150 til 500 kroner avhengig av medlemskapet er privat, for familie eller bedrift. Noe gaver tilflyter også VaKs. I 2011 var det omlag 60.000 kroner.

På årets første møte bestemte styret i VaKs å bla opp omlag 8.000 kroner til febertermometre til avdelingene, slik at de skal slippe å løpe rundt og låne av hverandre.

LES OGSÅ: - Maktarroganse uten sidestykke

Takknemmelige, men flaue

Styrets medlemmer som har vært i kontakt med avdelingene sier at personalet er veldig takknemlige for gavene, men at de syntes det er for ille at private må hoste opp pengene for at helsepersonellet skal ha tilgang til kurant og nødvendig utstyr.

Ledelsen i Vestre Viken er forelagt spørsmål fra Lp om de har oversikt over hva personellet mangler av grunnleggende verktøy for å få gjort jobben sin på en enkel måte.

– Sykehusets ansvar

– Det er en selvfølge at utstyr som den enkelte avdeling trenger, og som den enkelte ansatte trenger for å gi god og trygg pasientbehandling, er sykehusets ansvar. Dette vil jeg følge opp i den gjennomgangen jeg skal ha med mine ledere, og samtidig få en status for det utstyret sykehuset disponerer. Jeg vil også understreke at jeg setter jeg stor pris på det engasjementet Venner av Kongsberg sykehus viser for lokalsykehuset, og det de bidrar med til finansiering av teknisk utstyr som sykehuset har behov for, sier klinikkdirektør ved Kongsberg sykehus Eva Håheim Pedersen til Laagendalsposten.

Nils Fr. Wisløff, administrerende direktør i Vestre Viken HF, svarer at han ikke har oversikt på detaljnivå når det gjelder denne type utstyr, men om det stemmer sier han at det lar seg ordne i løpet av 24 timer.

 

Kommenter saken

comments powered by Disqus

Bli tilhenger av Laagendalsposten på Facebook: