LaagendalspostenNyheter
FEST: Frikar-danser og Eurosong-deltaker Sigbjørn Rua (t.v.), turistsjef Arvid Lyngås og organist og Glogersjef Reidar Hauge har sammen med ordfører Vidar Lande tatt initiativ til å bringe Eurosong-arrangement til Kongsberg i 2010. FOTO: MARTE TORSDATTER LELAND
Kjøp bilde
UTVIDET TUBALOON: Arkitektkontoret Snøhetta har allerede skissert hvordan Tubaloon kan utvides for å få plass til mer enn dobbelt så mange mennesker.
Kjøp bilde
- Dette er en unik sjanse til å vise fram Kongsberg for hele Europa, sier Arvid Lyngås, turistsjef i Kongsberg.
Han er strålende fornøyd over initiativet og responsen som har gjort at Kongsberg nå posisjonerer seg som en meget sterk kandidat til å arrangere selveste europafinalen i Grand-Prix neste år.
Etter at Alexander Rybak utklasset sine norske konkurrenter i MGP-finalen i vinter, har han høstet lovord i musikknorge og internasjonalt.
Nå er Rybak & co. med «Fairytale» storfavoritter i Europa.
Finalevinneren den 16. mai i år tar som kjent også arrangementet til hjemlandet i 2010.
Med den lokale utøveren Sigbjørn Rua i «Frikar», vokste ideen om å få arrangementet til Kongsberg fram.
I Kongsberg er det nå dannet et interimsstyre som jobber for å få Eurosong til byen.
Det består av turistsjef Arvid Lyngås, organist og sjef for Glogerakademiet, Reidar Hauge, danseren Sigbjørn Rua og ordfører Vidar Lande.
- Lande er nå i Brussel. Han vil benytte seg av de kontaktene han kan knytte på kontinentet, sier Lyngås.
Han holder fram danseren Rua som det store esset i ermet.
- Rua er jo med i finalen i år og har en fot innenfor hele arrangementet, sier Lyngås.
Styret har allerede vært i kontakt med NRK-ledelsen og kulturminister Trond Giske for å posisjonere seg tidlig i prosessen.
- Vi har fått positive tilbakemeldinger så langt. Nå gjenstår det å se om arrangementet skal til Norge, altså om det blir norsk seier, sier Lyngås.
Styret i Eurosong Kongsberg har sikret seg avtale om bruk av Tubaloon og Kirketorget som scene for arrangementet.
- Kongsberg har lang tradisjon for store musikkarrangementer. Dette skal vi klare, sier Reidar Hauge.
Eurosong 2010 skal arrangeres den 15. mai og Hauge regner med at den norske 17. mai-feiringen også vil bli lagt merke til i kjølvannet av konkurransen.
- Programmet sees av 300 millioner europeere. Dette er helt unikt, sier han.
Arkitektkontoret Snøhetta, som tegnet Tubaloon, er allerede i gang med forslag til å utvide den spektakulære scenen. Det er klart at det må gjøres plass til langt flere tilskuere på Kirketorget til Grand-Prix arrangementet.
Publisert onsdag 01. april 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert onsdag 01. april 2009 kl. 10:53.
Washington (NTB-Reuters): Palestineres president Mahmoud Abbas og Israels statsminister Benjamin Netanyahu skal møtes til nye fredssamtaler om to uker.
Brussel (NTB-AFP-TT): EU-parlamentet og medlemslandene i EU er blitt enig om å opprette felles finanstilsyn.
Kinshasa/Oslo (NTB-Ole-Tommy Pedersen): Myndighetene i Kongo åpner for utlevering av Joshua French og Tjostolv Moland, men setter som betingelse at de to dødsdømte nordmennene blir enige med sjåførens pårørende om en erstatning.
Oslo (NTB-Trine Andersen): Lørdag braker det løs med finale i Melodi Grand Prix Junior i Oslo Spektrum. Ti finalesanger har sluppet gjennom nåløyet.
New Orleans (NTB-Reuters-AFP): Det finnes ingen tegn på at det lekker olje fra riggen som eksploderte i Mexicogolfen torsdag.