Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ + Innhold A-Å

Populære Pinseløp

PINSELØPSARRANGØRER: Trioen Svein Ekanger (t.v.), Magne Flågan og Ann Kristin Flågan er alle sentral

PINSELØPSARRANGØRER: Trioen Svein Ekanger (t.v.), Magne Flågan og Ann Kristin Flågan er alle sentrale i kommende helgs orienteringsfest på Gamlegrendåsen. FOTO: OLE JOHN HOSTVEDT
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

KLARGJØRES: Jan Vidar Nielsen sørger for at KOLs vannvogn er klar. FOTO: TINE FJOGSTAD

KLARGJØRES: Jan Vidar Nielsen sørger for at KOLs vannvogn er klar. FOTO: TINE FJOGSTAD
Bestill bildet Kjøp bilde

VASK: Gro Smedsrud (t.v.), Kari Smeby og Nina Helgerud vasker salgsvogna. FOTO: TINE FJOGSTAD

VASK: Gro Smedsrud (t.v.), Kari Smeby og Nina Helgerud vasker salgsvogna. FOTO: TINE FJOGSTAD
Bestill bildet Kjøp bilde

Nesten 1.000 deltakere, 3.000 starter, 140 funksjonærer, 150 kaker, 1.000 premier og 54 forskjellige løyper.

Dette er noen av tallene for kommende helgs tradisjonelle Pinseløp i orientering, som Kongsberg O-lag arrangerer på Gamlegrendåsen og med kunstgressbanen på Eilertsløkka som samlingsplass.
– Vi er kjempefornøyd med deltakelsen, sier Svein Ekanger, lederen i KOL.
For det er hard kamp om o-løperne denne helga.
På Løten er det også over 1.000 løpere, og der markedsfører arrangørene seg med muligheten for å teste noe som ligner på NM-terrenget, som skal brukes i september.
Lørdag er det dessuten NM i langdistanse eller ultralang, som det heter nå, i Vassfjellet alpinanlegg sør for Trondheim.

"Silketerreng"

- Jeg tror at grunnen til at så mange kommer til våre løp er det flotte orienteringsterrenget som er på Gamlegrendåsen, sier Ann Kristin Flågan.
"Silketerreng" kaller kjennere dette.
Dessuten vet o-folket at KOL kan dette med å arrangere. Klubben er kjent for å avvikle noe bortimot strøkne arrangement. Det hadde de neppe klart, hvis det ikke hadde vært for alle ildsjelene.
Hvor mange dugnadstimer som er nedlagt på forhånd vites ikke, men det er mange. Ikke minst når det gjelder løypelegging. 18 forskjellige løyper skal brukes hver dag og disse er lagt av Vidar Elvekrok, Bjørn Haavengen og Per Øivind Eger.
Videre har klubben nesten alt av materiell på hjul, som toalett og dusjvogn, de har tankbil som bringer vann og speakervogn.
– Alt vi trenger er pakket ned i kasser, fra flagg til tusjpenner, sikkerhetsnåler og sperrebånd, sier løpsleder Magne Flågan, som er sjef for sitt andre Pinseløp.
Spøkefulle sjeler skal ha det til at for KOL er det bare å rulle alt utstyret inn på arena, åpne dørene og vips så kommer løpsleder også sprettende opp fra ei kasse...
– Folk er ikke vanskelig å be. De som ikke har muligheter til å være med på selve arrangementet, stiller opp og gjør en jobb på forhånd, sier Flågan, som også benytter anledningen til å rose kommune og grunneiere for godt samarbeide.

O-løp for alle

Det er dessuten sendt ut 2.000 innbydelser i byen til folk i alle aldre med tilbud om enten å delta eller se hva et orienteringsløp er for noe.
Dette løpet arrangeres lørdag og det et gratis å delta. Det er lagt opp ei nybegynnerløype og ei litt mer krevende. Deltakerne får kart med inntegnet løype og ei tidtakerbrikke, hvis de vil vite hvor fort unna det går i postjakten. Dessverre har ikke KOL kompass til utlån, men i nybegynnerløypa er ikke dette nødvendig.
– Vi håper at dette er populært tiltak, som fenger mange, sier Ekanger.
KOLs egne løpere får også slippe til i løpet, men bare de under senioralder.
Mens eliten er opptatt med NM, stiller en o-kjendis til start og den er den "pensjonerte" verdensmesteren Jørgen Rostrup.

Publisert tirsdag 22. mai 2007 kl. 00:00.
Sist oppdatert tirsdag 22. mai 2007 kl. 21:07.

Annonse

Kommentarer



» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Annonse

;