NM-GULL: Kim Andre Lund (t.h.) imponerte i helgens NM på Elverum med gull på 300 meter 60 skudd liggende og sølv på halvmatch. Her gratuleres han av pappa Vegar. Bildet er hentet fra Landsskytterstevnet tidligere i år. FOTO: OLE JOHN HOSTVEDT
Kjøp bildeSkjøt seg til NM-gull
Kim Andre Lund slang med i NM i 300 meter skyting på Elverum i helgen – og tok gull.
– Det var nok en del som ble overrasket, medgir jondalsskytteren, som ble juniornorgesmester på 300 meter 60 skudd liggende og tok sølvet på 300 meter halvmatch.
I tillegg var han med på Oslo Østres lag som fikk sølv i halvmatch og bronse på 300 meter.
Stilte med banebørsa
19-åringen fra Jondalen er mest kjent som bane og feltskytter i Det frivillige skyttervesen, men hadde lyst til å prøve seg på denne typen skyting i NM på Elverum.
De aller fleste, som satser på denne typen skyting, stilte med spesialbørser.
– Jeg brukte sauerbørsa, sier Lund, som ikke har planer om å investere i annet våpen nå.
– Nei, men jeg håper kanskje å komme med på militærlandslaget om noen år, så vi får se da, sier jondalsskytteren.
– Hadde du trent mye for denne for deg spesielle skytingen?
– Nei, jeg prøvde litt på tirsdag, men det gikk såpass bra at jeg valgte å dra til Elverum, sier Lund, som representerer Oslo Østre i denne sammenheng.
God tid...
I motsetning til i vanlig baneskyting, har du god tid på 60 skudd liggende på 300 meter.
– Kan vel bruke halvannen time. Det blir til at du ligger og truer og truer, og aldri får skuddet ut, forklarer jondalsskytteren, som unnagjorde skytingen fort.
I hvert fall til konkurrentene.
Og det gikk bra, for det holdt til gull med 593 poeng, poenget foran sølvviner Øyvind S. Flata og to poeng foran Ole-Kristian Bryhn, som i motsetning til Lund satser hardt på denne typen skyting.
– Tieren vi skyter på er langt mindre enn den jeg er vant til. Den starter der vi har 10,4 på den «vanlige» blinken, forklarer Lund, som hadde 25 innertreff.
Han fulgte opp med sølv på halvmatchen med 577 poeng, men ble klart slått av Ole-Kristian Bryhn som satte ny norsk juniorrekord med 585 poeng.
– Holdt bra følge med ham på ståendeskytingen, sier Lund.
Vegglijenta Sara Tveiten var for øvrig med på Oslo Østres lag, som tok gull i lagskyting 60 skudd liggende.
Vant i Sarpsborg
Jondalsskytteren skjøt også tre «vanlige» stevner i helga.
I Sarpsborg vant han med 346 poeng etter å ha skutt 248 poeng på de 25 første skuddene med to 9.9-skudd på grunnlaget.
I Rygge ble det tredjeplass med 347 poeng, slått på rangering av Mette Finnestad, Søgne, og Ole-Kristian Bryhn, Røyken og Hurum.
– I råde ga jeg meg etter å ha skutt 244 på 25-skudden med flere 9.9 og 9.8-skudd, sier Lund.
– Kanskje litt råflott å gi meg, men det går mot slutten av sesongen, sier Lund, som er ankermann på Numedals lag i sekskantskytingen i Asker lørdag og skal skyte på Jondalens lag i finalen i østlandscupen samme sted søndag.
– Sekskantskytingen bør vi vinne. Tror det blir vanskeligere å vinne cupen, men ikke noe er umulig.