Helsesøstre og utekontakter samlet: Fra venstre Margunn Ygre, Tonje Støa Sandvik, Berit Aasen, Liv Husfloen, Aina Kulleseid, liggende Bente Bjørdal. Andrea Alstad Weisted var ikke til stede når bildet ble tatt. FOTO: LIVE BONES

Kjøp bilde

Helse etter skoletid

Snart er et nytt og bedre tilbud for ungdom på plass i Kongsberg. Tirsdag 11. oktober er det offisiell åpning hos sju imøtekommende damer i biblioteket.

Annonse

Prevensjon: Helsestasjon og utekontaktene gir ut gratis kondomer.FOTO: LIVE BONES

Kjøp bilde

Engasjerte damer: Fra 11. oktober åpner det nye tilbudet på biblioteket.

Kjøp bilde
Annonse

Utekontaktene i Kongsberg, og helsestasjon for ungdom har nylig startet et samarbeid. De vil holde til på utekontaktenes vanlige kontor i biblioteket, hvor de ønsker å gjøre det så koselig som mulig.

Del på Facebook

– Akkurat nå er det litt rotete her, noen pappesker må flyttes før det offisielle åpningen, forteller Margunn Ygre, en av utekontaktene.
– Det hadde jo vært morsomt om vi fikk en snor vi kunne klippe også, ler hun. Det nye er at helsestasjonen for ungdom nå skal samarbeide med utekontaktene. Tirsdager fra to til sju vil en utekontakt og en helsesøster være mulig å få tak i på kontoret.

– Vi har fått henvendelser fra ungdom som synes det er vanskelig å rekke tidene vi har hatt, forklarer helsesøster Liv Husfloen.
Både utekontaktene og helsestasjon for ungdom er fornøyd med at de nå kan annonsere med en fast tid de er tilgjengelige.

LES OGSÅ: UNG-redaksjonen er tilbake

Svar på det meste

Utekontakt Bente Bjørdal forteller at hun har opplevd at mange av ungdommene som snakker med dem ønsker å snakke om kropp og seksualitet.

– Det er ikke det at vi ikke klarer å svare på spørsmål om dette, men svarene man får av en helsesøster er mer solide.
– Ja, vi kan mye om kropp, seksualitet og kosthold, skyter Liv inn.
– Her er mann hjertelig velkommen til å snakke om alle slags temaer.
– Vi har også muligheten til å ta klamydiatest, legger hun til. Margunn ønsker å få fram at dette er et åpent tilbud, du kan komme uansett.
– Ungdom tror de må ha en grunn til å komme og snakke med oss, det trengs ikke, forklarer hun.

De håper flere kommer nå når de slipper å bryte ut av undervisning eller arbeid. Lokaler i biblioteket er også en stor fordel, i alle fall for dem som syntes det kan være ubehagelig å gå til helsesøster.

– Det er greit å gå inn på biblioteket, hvor det er mange grunner til å være. Du kan jo snike deg inn etter et toalettbesøk, så trenger ikke andre å vite om at du har vært her, smiler Margunn.

LES FLERE UNG-SAKER HER

Godt etablert

Bente sier at utekontaktene har fått tilbakemeldinger fra ungdom som kommer, de forteller at de er fornøyd med tilbudet.

– Nå er det fire år siden vi startet som utekontakter i Kongsberg, så nå føler jeg vi har etablert oss bra. Helsestasjonen er også fornøyd med sitt besøkstall.
– Det kommer absolutt folk, det vi savner er flere gutter, forteller Liv.
– Det kan være de ikke har tålmodighet til å vente, hvis det er mye folk?

Underverker

Det beste disse engasjerte damene vet, er når ungdom gir god respons på tilbudet deres.
– Jeg husker spesielt en episode godt, forteller Bente.
– Jeg hadde svart en gutt at vi ikke kan trylle, men at vi forsøker å gjøre det beste vi kan.
– Dere kan trylle! svarte han da.

Damene er klar over at ikke alle kan være så takknemlige for deres arbeid, men sånne små ting minner dem på at de gjør en liten forskjell. Om det er at de kan svare deg på et spørsmål, hjelpe deg med prevensjon eller bare snakke med deg, så er de i hvert fall der.

– Du kan komme til oss med hva som helst, problem eller ikke problem, forteller de.
På lik linje med alle andre helsearbeidere har de taushetsplikt.
– Vi kan også henvise videre til lege eller BUP, forteller helsesøster Berit Aasen.
– Nå høres dette tilbudet veldig alvorlig ut, sier Margunn.
– Vi må ikke glemme at det er mye humor her også, ler hun, og de andre damene smittes av latteren.
Det er ingen tvil om at det er en finnes plass for alle her, uansett hva de har på hjertet.

 

Kommenter saken

comments powered by Disqus

Siste nytt

Bli tilhenger av Laagendalsposten på Facebook: